دکتر رضا زارع متخصص عفونی در کاشمر: از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک در آنفلوآنزا باید خودداری کرد.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دکتر رضا زارع متخصص بیماری های عفونی در گفتگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کاشمر با اشاره به شیوع بیماری آنفلوآنزا  در فصول سرد سال گفت: آنفلوآنزا یک بیماری تنفسی درجامعه است و این بیماری تنفسی به شدت واگیرداراست.

دکتر زارع گفت:فصل شایع بیماری آنفلوآنزا پاییز وزمستان است وهروقت تراکم وازدحام جمعیت دریک منطقه ای صورت بگیردبیماری های تنفسی واگیردارمی شوندکه یکی ازاین بیماری ها آنفلوآنزا است.
وی افزود:آنفلوآنزا هرپنج سال یک همه گیری وواگیری شدیددرجامعه به خاطرکاهش سطح ایمنی افراد نسبت به ویروس رخ میدهدوبه علت فصل سرما که ازدحام جمعیت درمهدکودک ها، دبستان ها و مسافرت های باتجمع بالا، این ویروس قدرت سرایت پیداکرده وبه شدت درجامعه گسترش پیدامیکند.

علائم آنفولانزا:
این متخصص به علائم این بیماری اشاره نمود و گفت: تب که باشروع ناگهانی شروع می شود، استخوان درد، ضعف، بی حالی و عدم اشتها از علائم اصلی این بیماری می باشد.

دکتر زارع خاطر نشان کرد: دراطفال یکی ازعلائم آنفلوآنزا میتوانداسهال واستفراغ باشد. خود این بیماری مستعد سایرعفونت های میکروبی ریوی بیشتر، مثل ذات الریه در انسان است.
وی گفت: آنفلوآنزا علاوه بردرگیری ریوی که شایع ترین جای گرفتاری ویروس است می تواند سایرارگان های بدن را درگیرکند ودردشدید عضلانی و تب باشروع ناگهانی ازعلائم مهم آنفلوآنزا ست.

افرادی که باید واکسن بزنند:

این متخصص عفونی اشاره به اینکه ویروس به شدت سرایت زاست و واگیردار میباشد، خاطر نشان کرد: برای اینکه بتوانیم ازانتشار ویروس جلوگیری کنیم علاوه برآن که توصیه جدی می شود افراد بالای شش ماه و افرادبالای شصت سال و افرادپرخطر(از قبیل: پرخطر ریوی،کلیوی، دیابتی ها، افراد سالمند و افرادی که نقص ایمنی دارند) واکسن بزنند.

 وی همچنین افزود: افرادی که با بچه های زیرشش ماه درتماس هستند، افرادی که مربی مهدکودک هستند و افرادی که سیستم بهداشتی درمانی به این افرادحساس تر است و پرسنل بیمارستان هستند،بویژه پرسنلicu بایدهرسال واکسن بزنند.
دکتر زارع افزود: واکسن آنفلوآنزا منع عمده ای ندارد و باید تجویز پزشک تزریق گردد و برای زن حامله و شیرده ممنوع نمی باشد.

وی افزود: افراد با وزن بالاو افرادحامله و افرادی که برای لاغری یاچاقی اقدام می کنند، بخصوص افرادی که برای چاقی داروی گیاهی استفاده می کنند بخاطر اینکه در داروی چاقی کورتون موجود می باشد، باید حتما واکسن بزنند.

برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا چه باید کرد؟

دکتر زارع با اشاره به اینکه برای پیشگیری از این بیماری واکسن خیلی مهم است، خاطر نشان کرد: شستشودست ومصرف میوه ی زیاد که حاوی ویتامین c  می باشد مانند مرکبات از جمله موارد مهم درپیشگیری از انتشار بیماری می باشد و همچنین دست دادن و روبوسی کردن فرد آلوده به ویروس باعث انتشار ویرس آنفلوآنزا می شود.
وی افزود:کسی که آنفلوآنزا دارد باید ماسک بزند و با سایرافراد روبوسی نکند و از فاصله یک ونیم متر به افراد سالم نزدیک نشود و حتی المقدور باسایرافراد درتماس نباشد و اگردانش آموزاست به مدرسه نرود و اگرمهدکودکی است به مهدکودک نرود.
این متخصص عفونی خاطر نشان کرد: ازموارد درمان مهم آنفلوآنزا مصرف زیادآب، آب ولرم، نوشیدن چای ومصرف مایعات گرم، عسل و استراحت کافی می باشد.

وی پرهیزازمصرف بی رویه آنتی بیوتیک در آنفلوآنزا را بسیار مهم دانست و گفت: افرادپرخطری که درمعرض آنفلوآنزا هستندتوصیه میشود که حتما به پزشک مراجعه کنند.

دکتر زارع در پایان گفت: سایرافراد از آنفلوآنزا هراس نداشته باشند و با مصرف استامینوفن، مایعات و استراحت اغلب بیماران بهبودی حاصل می شود و نیاز به پزشک نیست ولی افرادپرخطرباید حتما به پزشک مراجعه کنند.