پیشنهاد و پیگیری نماینده کاشمر جهت برداشت ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای تولید واکسن های پنوموکوک و روتاویروس در ایران

با  پیشنهاد دکتر بهروز بنیادی نماینده مردم شهرستان های کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی و تلاش  در پیگیری این نماینده وهمچنین موافقت مقام معظم رهبری، یکصد میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای تولید واکسن پنوموکوک (سینه پهلو) و روتاویروس (عفونت کودکان)، تخصیص یافت.

دکتر بهروز بنیادی درگفتگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کاشمر،گفت: در کشور ۱۰ نوع واکسن به کودکان تزریق می‌شود که در کشورهای توسعه یافته و صنعتی متفاوت است و در این کشورها ۱۴ تا ۱۵ نوع واکسن به کودکان تزریق می‌شود.

نماینده مردم شهرستانهای کاشمر،بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس بند (د) ماده ۷۴ برنامه ششم توسعه برنامه واکسیناسیون کشور باید به سطح کشورهای صنعتی و توسعه یافته برسد، افزود: طی ماههای گذشته به طور مکرر با ریاست مجلس در مورد برداشت مبلغی از صندوق توسعه ملی برای ورود تکنولوژی دو واکسن مهم پنوموکوک و روتاویروس بحث و گفتگو داشتم.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی تقدیر از رییس و نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق هم برای همکاری در این زمینه گفت:باکتری پنوموکوک عامل بسیاری از بیماری‌های کودکان از جمله گلودرد، گوش درد، سینه پهلو، مننژیت و عفونت‌های مفصلی است.

نماینده مردم شهرستانهای کاشمر،بردسکن و خلیل آباد در در مجلس دهم افزود: روتاویروس نیز عامل اصلی اسهال کودکان در فصل زمستان بوده و این بیماری‌ها مرگ و میرهای زیادی را برای کودکان رقم می‌زند.

دکتر بنیادی با بیان اینکه خوشبختانه مقام معظم رهبری اجازه برداشت ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای تولید واکسن پنوموکوک و روتاویروس را صادر کردند، گفت: انتظار می‌رود این مبلغ برای ورود تکنولوژی تولید این واکسن‌ها در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد تا این وزارت بتواند با برنامه‌ریزی مناسب طی دو سال آینده این واکسن ها را وارد برنامه واکسیناسیون کودکان  کشور کند.

وی خاطر نشان کرد: به طور قطع با ورود تکنولوژی و تولید واکسن‌های مذکور می‌توان گامی بزرگ در بحث پیشگیری و کاهش مرگ و میرهای کودکان برداشت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از شاخص‌های ارتقای بهداشتی هر جامعه، میزان مرگ و میر نوزادان، کودکان زیر یک سال و زیر پنج سال است و هر میزان بتوان از مرگ و میر کودکان پیشگیری کرد نشانه پیشرفت و ارتقای شاخص‌های بهداشتی به حساب می‌آید.

نماینده مردم شهرستانهای کاشمر،بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی از مقام معظم رهبری و دکتر علی لاریجانی بابت توجه به این مهم سپاسگزاری کرد و گفت: امیدوارم طی دو سال آینده، حمایت‌های مناسب در دستور کار مجلس محترم و دولت قرار گیرد تا تولید واکسن‌ها تحقق یابد.