امروز: 119
ديروز:170
اين هفته: 1071
هفته‌ي گذشته: 858
اين ماه: 2047
ماه گذشته: 5815
افراد آنلاين:1
اعضا ی آنلاین : 0
مهمان آنلاین : 1

گزارش تفصيلي عضويت كاشمر در شبكه بين المللي جامعه ايمن

 

گزارش تفضیلی جامعه ایمن کاشمر

جمهوري اسلامي ايران

شهرستان كاشمر ـ استان خراسان رضوي

خيابان امام خميني

شبكه بهداشت و درمان شهرستان كاشمر

www.mums.ac.ir/ch-hashmar

kash.mhcenter[at]mums.ac.ir

   تلفن تماس: 8227506 ـ 532

فاكس: 8227501 ـ 532

1ـ جامعه كاشمر

1ـ 1ـ مقدمه

1ـ2ـ اطلاعات جمعيتي

1ـ3ـ تعاريف و اهداف

1ـ1ـ مقدمه: شهرستان كاشمر به دليل وضعيت ترافيكي كه دارد داراي موقعيتي استراتژيك است و به اين دليل به عنوان پايلوت برنامه پيشگيري از حوادث انتخاب شد. ما مفتخريم اعلام كنيم با برنامه‌اي كه در سال 77 شروع كرديم توانستيم به 25 درصد كاهش در حوادث دست پيدا كنيم كه اين نتايج به كار گروه كشوري ارائه و سپس به كارشناسان W.H.O نشان داده شده كه نتايج مورد تأييد قرار گرفت. اين مزيت كه با اجراي برنامه ثابت شد در كنار ساير مزيتهائي چون كامل بودن نظام گسترش شبكه، هماهنگي بين بخش مطلوب به همراه آمار بالاي تصادفات در كاشمر اين شهرستان را به عنوان اولين شهر كانديد شده براي عضويت در جوامع ايمن در سال 2001 مطرح نمود.

براي پيگيري استراتژيهاي جامعه ايمن تنظيماتي را در زندگي جامعه و در بخشهاي مختلف انجام داديم از جمله پيشگيري از حوادث در منزل، ترافيكي، محل كار، مدارس، مكانهاي ورزشي و تفريحي.

برنامه‌هاي مداخله‌اي براي افزايش استفاده از وسايل ايمني همچون كلاه و كمربند ايمني. پيشگيري از سوختگي كودكان، حوادث كودكان، خودكشي جوانان، افزايش ايمني منازل با حذف عوامل خطر در شهر و روستا. آماده‌سازي و آموزش مردم براي دانستن كمكهاي اوليه، امداد و نجات، و اجراي مانورهاي زلزله و آتش‌نشاني، همچنين ما از ساير شهرستان‌ها و استانها دعوت كرديم و فعاليتها و برنامه‌هايي كه در چهارجوب يك مدل جامعه ايمن كار شده بود را مشاهده و بازديد نمودند.

كارشناسان W.H.O فعاليتهاي ما را در دو نوبت بازديد، مشاهد نمودند و گزارشاتشان را در شانزدهمين كنفرانس بين‌المللي جوامع ايمن (كه در 23 ـ 21 خرداد 86 در تهران برگزار خواهد شد) ارائه خواهند نمود.

ما اميدواريم كه به عضويت اين جامعه درآييم.

معرفی شهرستان کاشمر

 

کاشمر  یکی از شهرستانهای استان پهناور خراسان رضوی است که با مساحت 9/4370 کیلو متر مربع در فاصله 217 کیلو متری جنوب غربی مشهد واقع شده است . شهرستان کاشمر از نگاه زمین شناسی   ژئومورفولوژی جزیی از حوضه ی آبریز دشت کاشمر محسوب می شود . آب و هوای شهرستان کاشمر به مناسبت مجاورت تا ارتفاعات و کویر بسیار متغیر است وجود کوهستان های مرتفع در شمال این شهرستان باعث شده تا مناطق شمالی دارای آب و هوای نسبتا سرد باشد ولی مناطق جنوبی شهرستان بدلیل مجاورت  با کویر دارای آب و هوای گرم و خشک می باشد .

در متون تاریخی و جغرافیایی مطالب زیادی در مورد مزارع و کشتزار ها و فراوانی غلات و میوه نظیر انگور ،انجیر ،انار،خربزه ،هندوانه ،طالبی ،بادام  و .... آمده است. از لحاظ اقتصادی شهرستان کاشمر بر پایه صنایع دستی و کشاورزی استوار است یکی از منابع مهم درآمد این شهرستان صادرات قالی است که در اکثر روستاها رونق خاصی دارد . افزون براین در مورد آبادی های بسیار و قنوات منطقه کاشمر نیز سخن فراوان است و به دلیل داشتن زمین های مناسب و آب نسبتا کافی از مناطق مستعد کشاورزی به حساب می آید و می تعوان مهمترین محصولات زراعی گندم ،جو ، پنبه ، زیره،زعفران  را نام برداز دیگر منابع درآمد زای مردم دامداری و دامپروری است .  یکی از عوامل موثر در توسعه اقتصادی ، اجتماعی ، هر منطقه وجود راههای ارتباطی مناسب است وجود راههای مناسب در هر منطقه علا وه بر سهولت رفت و آمد مسافرین باعث رشد و شکوفایی اقتصادی و اجتماعی ، فرهنگی می گردد . برخی براین با ورند که حمل و نقل نیروی محرکه ی توسعه است شهرستان کاشمر در فاصله 217 کیلومتری جنوب غربی مشهد در 906 کیلو متری شرق تهران واقع شده است .

راههای ارتباطی این شهرستان با سایر نقاط استان به شرح زیر است .

1- راه کاشمر به بردسکن به طول 43 کیلومتر با عرض 11 متر

2- راه کاشمر به سه راهی شادمهر به طول 55 کیلو متر با عرض 11 متر

3-راه کاشمر به نیشابور این راه کوهستانی به طول 125 کیلومتر با عرض 7 متر

گفتنی است که قبل از بازگشایی راه بردسکن به طبس و بردسکن به سبزوار جاده های شهرستان کاشمر از ترافیک بومی و منطقه ای برخوردار بوده با باز شدن این راهها و بالا رفتن آمار ترافیک محور های شهرستان کاشمر نیز به عنوان جاده های اصلی کشور ی مطرح شدند با این همه توجه به روند رو به رشد جمعیت منطقه و همچنین سیر صعودی ترافیک ،کمبود هایی نظیر ساخت کمربندی شهرستان ، بهسازی و آسفالت گرم محور کاشمر نیشابور و دوبانده نمودن محور کاشمر خلیل آباد نیز در منطقه احساس می شود .

شهرستان کاشمر دارای مناطق طبیعی و خوش آب و هوایی است و  نقاط دیدنی و زیارتگاههای مهمی از جمله زیارتگاه امام زاده سیدحمزه ،امام زاده سید مرتضی و آرامگاه شهید مدرس که زیارتگاه خاص و عام مردم است دارا می باشد. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قدمت كاشمر به بهمن پسر اسفنديار و نوه گشتاسب و دوره كياني مي‌رسد. برخي كتب تاريخي بر اين باورند كه قدمت آن به زرتشت پيامبر مي‌رسد. همچنين كاشمر اماكن تاريخي و زيبايي همچون، آتشگاه و اماكن زيارتي همچون سيدمرتضي، سيدحمزه و آرامگاه شهيد مدرس دارد.

 

 

جدول اطلاعات جمعیتی و طرح گسترش شهرستان  کاشمرسال1384

5

 

1ـ4ـ تعاريف و اهداف:

علت اين حوادث مي‌تواند محيط، رفتار انسان يا هر دو با هم باشد و منجر به مداخلات مراقبت پزشكي شود يا فرد را به بيمارستان بكشاند و يا باعث مرگ وي شود.

حوادث:

ما حوادث را در سه گروه عمده رتبه‌بندي و تقسيم‌بندي مي‌كنيم:

A: حوادث غيرعمدي همچون، حوادث ترافيكي، سقوط، سوختگي، غرق شدگي، مسموميت، برق‌گرفتگي، حمله حيوانات، ضربه‌ديدگي، گزيدگي و غيره.

B: حوادث عمومي چون خودكشي، ديگركشي،‌خشونت و پرخاشگري.

C: حوادث طبيعي و بلايا مثل سيلاب‌ها، زمين لرزه‌ها و ...

 

 

حوادث عمدي و غيرعمدي:

حوادث منزل،‌حوادث ترافيكي،‌ حوادث محل كار، حوادث اماكن تفريحي و ورزشي، حوادث مدرسه و....نتيجه يك حادثه مي‌تواند مرگ، معلوليت، بستري در بيمارستان و يا ارجاع به مراكز ديگر باشد.

هدف كلي:

پيشگيري از سوانح و حوادث و ارتقاء ايمني

اهداف اختصاصي:

 1ـ كاهش شيوع حوادث و سوانح

  2ـ كاهش ميزان مرگ و مير

  3ـ كاهش معلوليتها و آسيب‌ها

هدف نهائي:

 ارتقاء ميزان ايمني براي ارتقاء سلامت جامعه از طريق كاهش آسيبها و خسارتها

استراتژيها:

  1ـ ايجاد يكسري همكاري درون بخشي و برون بخشي.

  2ـ افزايش آگاهي عمومي

  3ـ اطلاع رسانی عمومی

  4ـ جمع‌آوري اطلاعات و انجام تحقيقات مرتبط

  5ـ تصميم‌گيري در مورد اولویتهای حوادث .

  6ـ نظارت

  7ـ ارزيابي

 

 2ـ شاخصهاي W.H.O:

شاخص 1

 بيمار يك زيرساخت بر مبناي مشاركت و همكاري دولت با گروههاي مختلفي كه در ارتقا ايمني جامعه‌شان پاسخگو باشند.

شاخص 2

 داشتن برنامه‌هاي طولاني مدت و مداوم پيشگيري از حوادث كه تمام گروههاي سني و جنسي را در بر گيرد.

شاخص 3

 داشتن برنامه پيشگيري از حوادث و آسيب‌ها براي گروههاي در معرض خطر بالا و محيط‌هاي پرخطر برنامه‌هائي كه سبب افزايش ارتقاء ايمني گروههاي آسيب‌پذير شود.

شاخص 4

 داشتن برنامه‌هائي كه فراواني و علت حوادث را ثبت و مستندسازي نمايد.

شاخص 5

 ارزيابي مستندات براي بررسي برنامه‌ها، ميزان پيشرفت و تأثير تغييرات.

شاخص 6

شركت فعال در شبكه‌ها و برنامه‌هاي جوامع ايمن ملي و بين‌المللي.

 

فعاليتها‌ي جامعه ايمن كاشمر بر مبناي شاخصهاي W.H.O

 

 روندشکل گیری كميته جامعه ايمن:

كميته جامعه ايمن كاشمر  با مشاركت كامل مسةولين و تمام جامعه انجام پذيرفت كه تمامي شواهد مربوط به ارتقاء ايمني در منطقه را در بر مي‌گرفت.

عمده پاسخگوئي و مسئوليت‌پذيري كميته روي:

1- تهیه موادآموزشی وآموزش ايمني براي يادگيري افزايش ايمني جهت کلیه شهروندان، وهمه محیطهاشامل مدارس، منازل،محل کارو... جهت هدايت و شكل‌گيري برنامه‌هاي ارتقاء ايمني و سلامتي است،

 2- نظارت برنامه‌هاي ارتقاء ايمني، تعیین میزان پيشرفت و تأثير برنامه ها، نظام مراقبت حوادث و ارزيابي آنها است

3- ارتباط با شبكه‌هاي جوامع ايمن كشوري و بين‌المللي است.

ادارات عضو باهماهنگی كميته كار مي‌كنند و كارهاي روزانه خود را با هدايت اين کمیته انجام مي‌دهند. كميته جامعه ايمن كاشمر متشكل از واحدهاي اجرائي دولت (ادارات) شامل فرمانداري،‌ شبكه بهداشت و درمان، نيروي انتظامي، شهرداري، شوراي شهر، هلال‌احمر، شركت برق، اداره بهزيستي، بخش آتشنشاني شهرداري و برخي ديگر ادارات و كارشناساني است كه به صورت گروهي كار مي‌كنند و هر كدامشان در حوزه عملياتي خود فعاليت نموده و مسئوليت‌پذيرند.

كميته جامعه ايمن به صورت منظم تشكيل و تصميمات اتخاذ شده به اجراگذاشته شده ومورد ارزيابي، نظارت و آزمون قرارمیگیردوهمچنین تبادل اطلاعات يادگيري و آموزش در آن صورت مي‌گيرد.

تمام آنها تلاش مي‌كنند تا حوادث و سوانح را كاهش دهند تا جائي كه بتوانند بهترين و مطمئن‌ترين باشند. كميته با دعوت كارشناسان و راهنمائي‌هاي فني آنها و ساختارهاي حرفه‌اي در ارتقاء ايمني و سلامتي جامعه بهره مي‌جويد. شهروندان و دانش‌آموزان در برنامه‌هاي آموزشي شركت مي‌كنند، داوطلبين براي يادگيري تلاش مي‌كنند سپس در اجراي برنامه‌هاي آموزشي در سطح جامعه، بااین کمیته همکاری میکنند.

اخبار شبکه بهداشت و درمان کاشمر

IMAGE
خانواده طباطبایی درکاشمر هزینه مراسم ترحیم  مرحومه مادرشان راصرف خریدتجهیزات پزشکی حوزه سلامت کاشمر نمودند.

  دکتر محمد جواد یزدانی رئیس مجتمع آموزش عالی سلامت و مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر از کمک تجهیزاتی خانواده... ادامه مطلب...
IMAGE
بازدید رئیس بنیاد بیمارهای خاص کشور از بیمارستان شهید مدرس شهرستان کاشمر

دکتر فاطمه هاشمی  رئیس بنیاد بیمارهای خاص کشور به همراه تنی چند از کارشناسان این بنیاد و با همراهی دکتر بهروز... ادامه مطلب...
IMAGE
بازدید مدیران معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بیمارستانهای شهرستان کاشمر

در راستای  هم افزایی وبررسی نقاط قوت و قابل بهبود در حوزه درمان شهرستان کاشمر، تیمی به سرپرستی دکتر سید جواد... ادامه مطلب...
مجهز شدن شبکه بهداشت و درمان کاشمر به دستگاه تلفن ماهواره ای

به منظور ارائه خدمات مناسب در زمان بروز حوادث غیر مترقبه، شبکه بهداشت و درمان  شهرستان کاشمر به تلفن های... ادامه مطلب...
IMAGE
اعزام تیم پزشکی بسیج جامعه پزشکی کاشمر به روستای تل آباد

تیم پزشکی کانون بسیج جامعه پزشکی کاشمر در راستای خدمتگزاری به مردم مناطق محروم در قالب  طرح شهید رهنمون... ادامه مطلب...
برگزاری آزمون عملی پذیرفته شدگان چند برابر ظرفیت رشته فوریتهای پزشکی در کاشمر

منوچهر سخایی سرپرست آموزشی و دانشجویی مجتمع آموزش عالی سلامت شهرستان کاشمر از برگزاری مراحل مصاحبه و گزینش... ادامه مطلب...

اخبار حوزه درمان

IMAGE
نمازخانه خیرساز بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) کاشمر افتتاح شد.

با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمود طباطبایی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم... ادامه مطلب...
IMAGE
ارائه خدمتی جدید در بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) کاشمر با کمک خیرین حوزه سلامت

دکتر محمد جواد یزدانی مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر از انجام نخستین عمل جراحی به... ادامه مطلب...